Největší brzdou podnikání je vaše sebevědomí

Potkávání s lidmi a získávání kontaktů byl jeden ze startérů mého podnikání. Zjistíte, že přátele najdete i na místech, kde byste je nečekali a sociální sítě vám mohou přinést snové spolupráce, které vás nakopnou a přimějí k velkým výkonům.

Nikdo není dokonalý

Co vydáváš, to přitahuješ

Seděla jsem nedávno nad hrnkem kávy u mojí báječné kolegyně Lídy Dubinské a měla jsem pocit, že se známe odjakživa. Přestože jsme si do té doby jen psaly přes Instagram, vyměnily pár hlasovek nebo zavolaly, tak jsme si lidsky naprosto sedly.

 

Bylo to pro mě naprosto nové zjištění a naučila jsem, že je fajn se lidem otevřít a nebát se zklamání. S rostoucí sebedůvěrou tahle zklamání zvládnete vyřešit mávnutím ruky a budete je brát jako přirozenou součást procesu poznávání.

 

Velmi mě překvapilo, co se začalo dít, když jsem se uvolnila, zbavila strachů a obav a začala s lidmi komunikovat. Dávám dohromady roztroušené střípky sebevědomí a nejvíc benefitů z toho těží mí klienti. role pasivního tvůrce obsahu se stávám aktivním tvůrce, který se nebojí navrhnout změny a umí si stát za svým nápadem.

Pasivita je cesta do pekel

Rok na volné noze mě naučil, že nejhorší přístup, který jako podnikatel můžete udělat, je pasivita. Čekat, neptat se a doufat, že si někdo všimne vaší geniality a klient ji ocení tučnou částkou na faktuře.

První spolupráce bolely. Bála jsem se klientů ptát a žila v domnění, že pokud neodevzdám stoprocentní práci v prvním e-mailu, tak jde celá moje „kariéra“ do kytek. Svojí vlastní pasivitou jsem se zahnala do kouta a první spolupráce končily odmítnutím.

V tenhle okamžik propadáte depresím a chcete všechno zabalit. Připadáte si neschopní a máte pocit, že už nenapíšete ani řádek. A tak se dostanete do začarovaného kruhu sebeobviňování a hledáte kurzy, které za vás tenhle problém vyřeší.

Řešení znáte, jen ho nevidíte

Nevzdala jsem to, dala si 2 měsíce oddech a začala víc psát a víc komunikovat s lidmi kolem sebe. Najednou vám dojde, že ani stovka kurzů by nevyřešila váš problém. Zjistíte, že znalosti máte, ale problém je uvnitř vás. Ve vašem sebevědomí.

Po malých krůčcích se učím pracovat s vlastním nastavením a otevírám se spolupracím, na které bych před rokem neměla odvahu. A najednou to do sebe všechno začalo zapadat a mě se začíná plnit diář a poprvé odmítám nové spolupráce s tím, že mám plnou kapacitu.

Kde hledat pomocnou ruku?

Posviť si

Posviť si je projekt, za kterým stojí tým freelancerů v čele s Michelle LosekootOndrou Pospíšilem a Petrou Papežovou a odborníci z řad terapeutů, psychoterapeutů a koučů. Pomocí otázek si můžete posvítit na svůj pracovní nebo osobní život. Zodpovědět si otázky, které vám umožní o věcech přemýšlet a podívat se na ně z trošku jiného úhlu. Mně pracovní listy pomohly uspořádat myšlenky, srovnat si v hlavě, co od svého podnikání očekávám a jak se to prolíná se mnou, jako osobností. 

 

Networking s lidmi z oboru

Propojte se z lidmi z oboru. Networking není jen magické slovo, ale ono má opravdu kouzelnou moc, která funguje. Můžete sdílet společné starosti a dělit se o radosti a úspěchy. Jednou podáte pomocnou ruku vy a naopak. Je velmi úlevné vidět, že jsou všichni lidé z masa a kostí (často mám totiž sklony si lidi, které znám jen z on-line světa glorifikovat) a řeší úplně ty stejné trable, jako vy. Nebojte se mluvit, nebojte se propojovat. Můžete narazit, ale drtivá většina setkání bude příjemných, to mi věřte.

Terapeut, kouč nebo mentor

Najděte si někoho, kdo vám pomůže nastartovat ztracené sebevědomí. Terapeuta, pokud potřebujete nakouknout do své vlastní ulity. Kouče, když chcete nakopnout svoje podnikání a mentora, pokud se chcete posunout ve svém oboru a řešit konkrétní problém, který vás brzdí.

Nekončící proces poznávání

Jestli mám vyhráno? Ani náhodou. Určitě na mě čekají další zkoušky, které budu skládat. No ale s jasnou vizí a vírou v sebe sama to půjde mnohem lépe. Těším se a přijímám každou výzvu, která mě čeká. S pokorou, napětím a očekáváním.

Vám přeji totéž. Ať se zbavíte svých strachů a obav a naplno se začnete věnovat všemu, co vás baví. Limity totiž máme jen sami v sobě.

Napište mi, jaká byla vaše cesta a co vás na ní brzdí? Už jen to, že svoje myšlenky hodíte na papír nebo do e-mailu, tak je vlastně terapeutický a léčivý proces. Zkuste to, uvidíte.

Chcete víc?

1x měsíčně vám pošlu newsletter Lehký copy, abyste uměli zkrotit svoje texty