Co potřebujete vědět o životě na volné noze

Je to šest měsíců od doby, kdy jsem poprvé vyslala do světa zprávu o tom, že jsem na volné noze.
Pravidelnou výplatu na účet vyměním za nejistý příjem a dovolená už nebude znamenat out of office, který za mě převezme kolega.


Rozhodnutí jít na volnou nohu ve mě zrálo dlouhou dobu. Postavila jsem si několik vzdušných zámků, které v mé hlavě skvěle fungovaly a generovaly příjmy ve výši generálního ředitele nadnárodní korporace. Naivní představy vystřídala realita.

Do podnikání jdete s jasnou představou. Přesně víte, jakou práci chcete dělat a které se vyhnout obloukem. Uděláte web, založíte profily na sociálních sítích a už to jede. Uplyne den, týden, měsíc.

Zjistíte, že nejvíc práce vám zabere administrativa a nejste copywriter, ale obchodník. Sháníte zakázky, dokola vystavujete cenové nabídky. „Jako tohle jsi opravdu chtěla?!“ zní mi v uších pokaždé, když po uložení dětí zapínám počítač.


Freelancing není pro slabochy

Freelancer, OSVČ, digitální nomád. Asi byste museli žít na Marsu, abyste nikdy alespoň jeden z těchto výrazů neslyšeli. Já jsem v tomhle oboru zelenáč a každý den mě překvapí něčím novým a klade mi do cesty další výzvy.

Pandemie, která nám vtrhla do života jako vichřice nám všem ukázala, že kdo dneska není on-line, jako by nebyl. Místo lidí vídáme pouze tváře na monitorech a všichni se v snaží pochytit co nejvíc informací o tom, jak získat klienty na Instagramu nebo udělat lepší kampaň na Facebooku.

Zatímco v lednu 2021 přerušilo činnost přes 25 000 živnostníků, tak v dubnu se pracovní trh opět probouzí k životu a vznikají desítky nových společností.


Pánem svého času

Víte, jaká je nejčastější odpověď, když řeknu, že nejsem zaměstnaná, ale pracuji sama na sebe?

To je super, to máš spoustu volného času a můžeš si dělat, co tě baví.

Jako jo, je super, že si člověk můžeš organizovat svou práci sám. Rozhodujete si o tom, kterou zakázku vezmete a kterou odmítnete. Svítí dopoledne sluníčko? Tak jo, dojdu si zaběhat a k počítači si sednu až v 11.

Tohle je ale dvousečná zbraň, která umí být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Chce to obrovskou disciplínu a pevnou vůli. Jinak vás to po čase doběhne, semele a pokorně se vrátíte do pohodlného křesla zaměstnaneckého poměru.

Robert Vlach, ve své knize Na volné noze, tuhle kapitolu skvěle popisuje a našla jsem tam spoustu skvělých tipů, jak si organizovat a plánovat svůj čas, abych se nedostala pod velký tlak a dokázala si zakázky dobře rozvrhnout. Všem začínajícím freelancerům ji vřele doporučuji.


Networking pro introverty

Jsem introvert. Vystoupit před lidmi nebo zvednout telefon a někam zavolat, to mi vystřelí tepovku do výšin. A víte co mi pomohlo? Sociální sítě. Tam musíte být vidět a nejlépe, když tomu propůjčíte vlastní tvář. Zákazníci vás vidí a mnohem lépe jim prodáte svou službu, než když jste anonym schovaný za klávesnicí.

Nejvíc mi pomohly kolegyně z oboru. Musím říct, že jsem byla velmi mile překvapená, na jak skvělé a ochotné lidi jsem narazila. Nebojí se s vámi podělit o své znalosti a zkušenosti, umí v pravý čas podpořit a podat pomocnou ruku. Tohle je k nezaplacení. A nezapomeňte jim to vracet. Pak to bude dokonale fungovat a uvidíte, že i s konkurencí se dá skvěle vycházet a nemusíte se jí bát.


Život na sociálních sítích

Pokud jste si o sobě mysleli, že toho víte hodně a nemá vás co překvapit, tak jděte podnikat. Zjistíte, že se musíte učit neustále a každý den. Být v obraze, znát novinky z oboru a umět je aktivně využívat. Fuška.

A které kurzy bych doporučila všem copywriterům, začátečníkům? Začněte s dostupnými bezplatnými kurzy.

Digitální garáž od Google
Google Analytics
Reklamy Google Ads
Hubspot academy , v angličtině


Cenotvorba

Tohle je základ a jestli někam investovat peníze, tak do mentora nebo kurzu, který vám s tímhle poradí a pomůže. Cenotvorba je totiž moje největší slabina. A nejlépe se ji naučíte léty praxe nebo od někoho, kdo si tím vším už prošel před vámi.

Já si vybrala kurz od Romana Věžníka, kterého osobně neznám, ale mezi kolegy z oboru už má vyhlášené renomé a léta zkušeností. Těším se a první dojmy sepíšu do samostatného postu. Startujeme v červnu!


Hlášení místního rozhlasu

Pamatujete ještě někdo na hlášení místního rozhlasu? U mých rodičů na vesnici jej stále využívají, takže vám neunikne, kdy se koná vyhlášený místní trh nebo se bude opravovat kanalizace.

Vaším rozhlasem je váš web a sociální sítě. Možná mi namítnete, že je web zbytečný a jsou to jen náklady navíc. Nemyslím si. Web dnes stojí pár tisícovek a zvládnete si ho postavit sami. Wix, WordPress a další platformy jsou velmi intuitivní a poradí si s nimi i začátečník. A viděli jste copywritera, který by neměl blog? 😉

Posledním tipem, který bych dala svému začínajícímu já je placený zápis na portálu navolnenoze.cz. Investovaná částka se vám vrátí po první zakázce a za mě rozhodně můžu potvrdit, že to funguje a většinu poptávek mám z této platformy.

Těším se, až si za půl roku sednu za klávesnici a udělám si zúčtování. Snad budou plusy pořád převažovat nad mínusy. Zatím to tak mám a jsem za to vděčná.

Zpětná vazba od čtenářů nebo mých klientů je to, co mě posouvá dál. Napište mi a můžeme si jen popřát hezký den. Taková zpráva v tu pravou chvíli umí doslova zázraky.