Jak vybrousíte z obyčejného textu diamant

Na první pohled to vypadá, že napsat článek je jednoduché. Píšete každý den. E-maily, příspěvky na sociální sítě nebo intranet v práci. Prozradím vám tipy, jak napsat článek, který si vaši čtenáři rádi přečtou.

Vím, o čem píšu

Než se pustíte do práce a začnete psát, ujistěte se, že o daném tématu máte dostatek informací. Není nic horšího, než když si nepřipravíte podklady a začnete vařit z vody. Vznikne text plný nicneříkajících výplní a své čtenáře odradíte od dalšího čtení po prvním odstavci.

Vyberte si 2 – 3 zajímavé informace, které váš produkt nebo službu odlišují. Připojte příběh a nechte nahlédnout pod pokličku, jak daná služba nebo produkt vznikly. Popište, kolik času strávíte nad vytočením originálního hrnečku nebo přípravou na koučovací sezení.

Mluvte řečí svého kmene

Vždy mějte na paměti, pro koho text píšete. Jsou to mladí lidé, nebo váš newsletter čtou odborníci na těžbu nerostných surovin? V tom je zásadní rozdíl. Kamarádovi můžete napsat,
že jste sci-fi geek, ale docent Ruda nebude tušit, o čem je řeč.

Naslouchejte svým čtenářům a velmi často se dozvíte zajímavé informace a nápady na to, co chtějí slyšet. Dobrým zdrojem informací jsou dotazy, na které se vás vaši klienti nejčastěji ptají. Využijte je a zapojte do diskuze nad tématy, která jsou jim blízká.

Jiný úhel pohledu

Zamyslete se nad tím, jestli daná věta nebo slovní spojení nejdou napsat jinak. Co vám lépe zní? „Vlak naší společnosti vás doveze z Prahy do Brna rychlostí 286 km/h.“ nebo „Využijte cesty s námi a než si shlédnete svůj oblíbený film, budete v Brně na nádraží.“.

Hrajte si se slovy a někdy lehká nadsázka nebo vtip povznesou celý text do výšin. Jakmile dopíšete poslední větu, dejte si pauzu nebo si vypijte kávu. Pak si k článku sedněte znovu
a uvidíte, jestli vás nenapadnou vhodnější slova, která lépe vystihnou, co chcete čtenářům sdělit.

Tak co, vyhrnete rukávy a pustíte se do práce? A máte vy své tipy, které vám fungují a usnadňují psaní článků?