Mentoring nebo online kurz?

Váháte, jestli si vybrat mentoring nebo online kurz? A podle čeho se rozhodnout? Absolvovala jsem obojí. Ráda se s vámi podělím o osobní zkušenost a přidám doporučení, které vám pomůže vybrat tu nejlepší variantu šitou na tělo.

Vyhněte se zklamání z nenaplněných očekávání

Zásadním bodem, který rozhodne o tom, jestli jste efektivně investovali nemalé peníze nebo je vyhodili oknem, je vaše očekávání.

Co vlastně chcete? Potřebujete se naučit základy, na kterých můžete stavět? Chcete si rozšířit obzory a naučit se něco nového? Nebo potřebujete jít do hloubky a po detailech? Tohle všechno jsou velmi důležité otázky, které byste si měli na začátku položit a najít na ně odpověď.

Jinak to skončí fiaskem. Odejdete s pocitem, že je kurz na nic nebo lektor úplný blbec. A navíc jste utratili vaše těžce vydělané peníze. A to nechce nikdo z nás.

Vzdělávání se přesunulo za monitory počítačů

Podle ČSÚ stoupl počet uživatelů on-line kurzů v celé Evropské unii. Nejvíc využívaly kurzy severské země (Finsko, Švédsko) a na paty jim šlapalo Španělsko. České republika je pod průměrem Evropské unie s 8 %. Pandemie dodala těmhle číslům úplně jiný rozměr a vzdělávání se přesunulo na Zoom.

Lidé, kteří se vzdělávají online

Velmi záleží, v jakém oboru kurzy hledáte. Není překvapení, že nejvíc kurzů vzniklo právě v oblasti osobního rozvoje. Například na seduo.cz je v téhle kategorii 69 kurzů, zatímco u ostatních oblastí se počet kurzů pohybuje mezi 25 a 30 kurzy.

Instagram a Facebook také chrlí jeden webinář za druhým. Kurz dneska zvládnete vytvořit v obýváku. Stačí vám k tomu kamera, mikrofon, počítač a technické znalosti. Stovky lektorů tvoří kurzy zdarma i za 100 000 Kč. A všechny si najdou svoji cílovou skupinu.

Jak poznat dobrý kurz?

Začněte lektorem. Zjistěte si, jaké má zkušenosti v oboru a reference od lidí, kteří kurz absolvovali. Projděte si strukturu kurzu, abyste opravdu věděli, že pro vás bude přínosem. Nechcete trávit čas tím, že budete poslouchat informace, které už dávno znáte.

Zadejte si jméno lektora do Googlu a podívejte se, jestli někde nenabízí nějaký kurz nebo seminář zdarma. Pusťte si jeho přednášku, abyste zjistili, že vám jeho způsob komunikace sedí. Věřte mi, že je naprosto zoufalé, když narazíte na lektora, kterého nemůžete vystát.

Kurzy pro copywritery

Copywriting je speciální disciplína, která kromě znalosti pravopisu vyžaduje zejména zkušenosti. Mám na mysli vypsanou ruku, bystrou mysl a znalost psychologie zákazníků. Část z toho můžete načíst z knížek a sbírat z různých zdrojů. Ale žere to čas. Spoustu času.

Když se podíváte do copywritingových skupin na Facebooku, zjistíte, že se stále dokola točí téměř ty samé otázky. Jak nacenit zakázku, jak napsat slogan nebo kde najít dobrý kurz pro začátečníky.

Já jsem začala podnikat v lednu 2020. Po půl roce mi došlo, že mít správně spočítanou hodinovou sazbu je základ. Ale co je moc a co málo? Částka sice vypadá lákavě, ale musíte počítat s tím, že nejde celá do kapsy vám. Platíte účetní, telefon, poplatky za energie, zálohy na sociální a zdravotní pojištění a tímhle výčtem zdaleka nejsem u konce.

Pokud se copywritingem opravdu chcete uživit a nemít ho jen jako brigádu k zaměstnání, tak je stanovení ceny naprostý základ. Přihlédněte ke svým zkušenostem a nebojte se je odrazit ve své hodinové sazbě.

Které kurzy bych doporučila kamarádce?

Roman Věžník je jeden z mála u nás, který se specializuje na kolegy z oboru – copywritery. Připravil kurz cenotvorby, který mi otevřel oči. Není to jen o stanovení ceny. Roman vytvořil kompaktní projekt, ve kterém vám nasdílí svoje know-how, které vyzkoušel během několika let na volné noze. Není to žádná rychlokvaška vyčtená z knížek, ale fígle, které změní vaši efektivitu a otočí ji vzhůru nohama.

Naučila jsem se naceňovat zakázky různými metodami, používat Toggl a doplňky do Chromu, které mi efektivně šetří čas. Viděla jsem, co řeší ostatní kolegové z oboru a Romanovy odpovědi pomohly i mně.

Základní přehled v marketingu vám poskytne Digitální garáž od Googlu, která je bezplatným kurzem zakončeným s certifikací. Skvělé on-line kurzy má Digisemetr. Já zrovna procházím kurzem Facebook reklamy od Honzy Bartoše a je naprosto skvělý. Na rok máte ke kurzu přístup a neustále jej aktualizují, takže se vám nestane, že byste pracovali se zastaralými daty.

Které kurzy chci absolvovat?

V příštím roce se chystám na kurz SEO pro coypwritery od Pavla Ungra a psaní produktových popisků od Míši Weikertové.

Mentoring vás posune mílovými kroky vpřed

Mentoring, to už je vyšší dívčí. A stojí balík peněz. Hodně jsem zvažovala, jestli do toho tolik peněz dát. Nelituji. Ani koruny.

Hodina s mentorem mi dala mnohem víc než všechny kurzy dohromady. S mentorem se zaměříte na konkrétní problém. Neztrácíte čas omáčkou, ale jdete k jádru. Mentor vám dá zpětnou vazbu a pomůže vám, když se cítíte ztracení a bezradní.

Mentoring mi pomohl v tom, že jsem si ujasnila oblasti, ve kterých se chci profilovat. Předělala jsem si webové stránky a na texty nahlížím trošku jinou optikou. Odrazilo se to i u mých klientů. Texty se jim líbí, já jsem s nimi také mnohem spokojenější.

Mým mentorem byl Roman Věžník. A proč jsem si vybrala zrovna jeho? Znala jsem ho z kurzu cenotvorby a velmi mi vyhovoval způsob, jakým Roman funguje. Je upřímný. Neztrácí čas a umí v několika větách vystihnout váš problém a navést k řešení. Cítíte v zádech ohromnou podporu, která vás žene kupředu. Jedná s vámi jako sobě rovným, přestože vy jste zelenáč a děláte spoustu chyb.

Cvičení dělá mistry

Ani nejlepší mentor nebo skvělý kurz z vás mistra neudělá. Musíte si to oddřít. V mém případě psát a psát a z chyb si vzít ponaučení.

Vždycky jsem se nejvíc bála toho, že udělám chybu. Dneska se chyb nebojím. Posunou mě dál. Důležité je se k nim postavit čelem, umět je přiznat a omluvit se. To je taky jedna z věcí, které mě mentoring naučil.

Ať už si vyberete kurz nebo mentora, to nejdůležitější je na vás. Převést všechny nabité vědomosti do praxe. Držím vám palce a jsem v tom s vámi, protože i já mám ještě dlouhou cestu před sebou.

Tak ať nám to hezky píše!

Chcete víc?

1x měsíčně vám pošlu newsletter Lehký copy, abyste uměli zkrotit svoje texty