Domů » Blog » Ovládněte gramatiku a přestaňte bojovat s pravopisem.

Ovládněte gramatiku a přestaňte bojovat s pravopisem.

Pravopis mě ve škole nebavil. Vzpomínám si, jak jsem se zoufale snažila naučit vyjmenovaná slova a měla jsem pocit, že je nikdy do hlavy nenaskládám. Stejně jako jiné činnosti, i pravopis chce trénink. Nebo vědět, kam se podívat, když si nejste jistí. Sepsala jsem pro vás seznam tipů, kde hledat a také pomůcky, se kterými už chybu neuděláte.

Gramatická bible nejen pro copywritery

Internetovou jazykovou příručku, kterou provozuje na svých stránkách Ústav pro jazyk český, byste měli mít uloženou na liště mezi oblíbenými stránkami. Jednotlivé oblasti jsou přehledně uspořádané a rozdělené takže na pár kliknutí najdete odpověď, pokud pochybujete o psaní velkých písmen nebo předpony.

Doporučuji pročíst sekci Zkratky, značky, čísla a číslovky. Často vídám na webových stránkách nebo v novinách, že jsou napsány špatně. Má být mezera mezi číslovkou a procenty nebo nemá? Záleží, co chcete napsat. Pokud napíšete sleva 20 %, sdělíte zákazníkům, že sleva je ve výši 20 %. Pokud mezeru nenapíšete, čte se číslovka jako přídavné jméno dvacetiprocentní (20%).

Průkopníci češtiny na sociálních sítích

Asi nejvýraznějším zástupcem, který na pravopisu postavil jeden z nejúspěšnějších profilů na Instagramu, je @cervenapropiska. Karla a Sabina, které pracují jako jazykové korektorky, dokázaly nevídané. 90 000 sledujících na profilu o českém jazyce. Pokud je pravopis podaný zábavnou formou, jde učení samo.

Mezi další profily, které byste měli sledovat, patří @bezicicestinar a @cestina_na_pohodu. Najdete u nich odborné výklady, ale i užitečné tipy, které využijete v praxi. Vše oblečené do hezké grafiky, takže si je zapamatujete velmi snadno.

Na vlek jedině s permicí

Vybrala jsem pro vás 5 příkladů, které mě nejednou potrápily. Můžete si je uložit a stáhnout do svého počítače. Pokud si nebudete jistí, máte se kam podívat.

Tahák pro lepší pravopis

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *