Ovládněte pravopis a staňte se mistrem slova

Pravopis mě ve škole nebavil. Vzpomínám si, jak jsem se zoufale snažila naučit vyjmenovaná slova a měla jsem pocit, že je nikdy do hlavy nenaskládám. Stejně jako jiné činnosti, i pravopis chce trénink. Nebo vědět, kam se podívat, když si nejste jistí. Sepsala jsem pro vás seznam tipů, kde hledat a také pomůcky, se kterými už chybu neuděláte.

 

Víte, jaký je rozdíl mezi gramatikou a pravopisem?

Věděli jste, že je rozdíl mezi gramatikou a pravopisem? Nebo jste obě slova považovali za synonyma? Docent Štícha z Ústavu pro jazyk český Akademie Věd vysvětluje rozdíl mezi oběma pojmy velmi jednoduše. Gramatika je soustava pravidel, která se vytvořila přirozeně a spontánně v procesu komunikace, kdežto pravopis je soustava pravidel uměle zavedených. Zjednodušeně řečeno je gramatika soustava pravidel pro tvoření slov, vět a textů. Pravopis je o tom, jak zapisujeme zvuk písmem.  Pokud vás tohle téma zajímá do hloubky, poslechněte si rozhovor docenta Štichy s reportérkou Českého rozhlasu Janou Olivovou. Zajímavosti shrnuté do 7 minut.

 

Pravopisná bible nejen pro copywritery

Nejčastěji otevíraná stránka každého korektora nebo copywritera? Určitě internetová jazyková příručka, kterou provozuje na svých stránkách Ústav pro jazyk český. Najdete tam vyhledávací okno, do kterého zadáte svůj dotaz a během pár vteřin dostanete odpověď. Najdete tam všechny zapeklitosti českého jazyka a vysvětlují nejčastější nešvary, které se objevují. Rozhodně byste měli mít tuto stránku uloženou na liště mezi svými oblíbenci. Jednotlivé oblasti jsou přehledně uspořádané a rozdělené, takže na pár kliknutí najdete odpověď. Nastává konec pochybám o tom, jestli napsat velké nebo malé písmeno, jakou zvolit předponu nebo koncovku.

Speciální tip ode mě 

Doporučuji pročíst sekci Zkratky, značky, čísla a číslovky. Často vídám na webových stránkách nebo v novinách, že jsou napsány špatně a často se v nich chybuje. Má být mezera mezi číslovkou a procenty nebo nemá? Záleží, co chcete napsat. Pokud napíšete sleva 20 %, sdělíte zákazníkům, že sleva je ve výši 20 %. Pokud mezeru vynecháte, čte se číslovka jako přídavné jméno dvacetiprocentní.

 

Když nevíš, pomůže ti Word

Věděli jste, že Microsoft Word vám umí krýt záda? Odchytí a pohlídá většinu vašich pravopisných přešlapů a vy tak můžete odevzdat text, který je bez chyb. Doporučuji veškeré texty projet právě přes tento textový editor. Věřte mi, že mi nejednou zachránil kůži. 

Kontroluji v něm texty pro klienty, příspěvky na sociální sítě nebo pro webové stránky. A když ani Word neví, pak je tu jazyková příručka, o které jsem psala v předchozím odstavci. Word vám také pomůže, pokud potřebujete vymyslet nová synonyma, abyste v textech neopakovali tytéž výrazy. Je to zkrátka skvělý pomocník, bez kterého se ve své práci neobejdu.

Využíváte raději Dokumenty Google? Na rozdíl od Wordu nefunguje kontrola pravopisu tak dobře, jako u jejich konkurenta. Dvojitou kontrolou, při které si text zkopírujete i do Wordu nic nezkazíte. S použitím klávesových zkratek CTRL+A, CTRL+C, CTRL+V tam vložíte text během 2 sekund a žádná chyba vám neunikne. 

 

Průkopníci češtiny na sociálních sítích

Čeština pro mě byla jedním z nejnudnějších předmětů. Neměla jsem asi úplně štěstí na učitelku, která by mě dokázala pro český jazyk nadchnout. Dneska je ale úplně jiná doba. Instagram, TikTok a další sociální sítě ovládly profily, které z češtiny dělají atraktivní jazyk, který si užijí i děti. Jestli máte dítko na základní nebo střední škole, tak určitě některý z profilů znají. Pokud ne, určitě by to měli napravit.

Asi nejvýraznějším zástupcem, který na pravopisu postavil jeden z nejúspěšnějších profilů na Instagramu, je @cervenapropiska. Karla a Sabina, které pracují jako jazykové korektorky, dokázaly nevídané. Téměř 93 000 sledujících na profilu o českém jazyce. Pokud je pravopis podaný zábavnou formou, jde učení samo. Holky vydaly už druhou knížku, která přibližuje nejčastější pravopisné přešlapy.

Mezi další profily, které byste měli sledovat, patří @bezicicestinar@cestina_na_pohodu nebo @cojezoe. Každý se specializuje na trošku jinou oblast. Mgr. Jarmil Vepřek alias Běžící češtinář jezdí po školách, dělá webináře a připravuje studenty ze střední i ze základky na obávané didaktické testy.

Mgr. Barbora Slámová, která stojí za profilem @cestina_na_pohodu umí přehledně vysvětlit pravopisné zapeklitosti i rozpoutat vášeň pro četbu. Doporučuje zajímavé knížky, po kterých byste možná v knihovně nesáhli. Já od ní čerpám zajímavé tipy pro své děti.

Karolína Zoe Meixnerová neboli @cojezoe je hvězdou instagramových Reels. Dozvíte se zajímavé pikantnosti o Karlu Hynku Máchovi, Boženě Němcové, Karolíně Světlé a dalších autorech, které jste možná ze školy nenáviděli. Pak vám začnou docházet souvislosti, které byste možná nikdy neobjevili a Karolína vás přiměje velmi nenásilnou formou si o těchto velikánech něco přečíst. Bude vás to moc bavit, slibuji.

 

Tahák k vašim službám

Chystali jste si ve škole taháky? Já se přiznám, že hlavně na matematiku ano. Ale dneska to není o rovnicích nebo vzorcích. 

Vybrala jsem pro vás 5 příkladů, které mě v hodinách češtiny nejednou potrápily. Takové best of nejčastějších pravopisných přešlapů. Můžete si je uložit a stáhnout do svého počítače. Pokud si nebudete jistí, máte se kam podívat.

 

Tahák pro lepší pravopisTak ať vám to hezky píše a bez chyb. Nebo napište mně a já na váš blog přidám pár řádků textu, které budou vaše zákazníky bavit.