4 tipy, jak se odlišit od konkurence a dát značce autenticitu

Kurzor bliká, sedíte už hodiny nad prázdným papírem. Co tam mám napsat? Všechno vám přijde hloupé, nezajímavé a už jste to stokrát četli někde jinde. Jak se odlišit a najít svůj hlas? Prozradím vám, kde hledat a kde se inspirovat.

notebook s motivačním citátem

1. pište, jak vám zobák narost

Každý máme své oblíbené knihy, přátele, nebo profily, které sledujeme na sociálních sítích a naprosto nás pohltí svým obsahem. Zasmějete se u každého newsletteru, zamyslíte nad tématem nebo se necháte unášet fantazií u krásných fotek. 

Co mají výše uvedené značky společné? Našly svůj hlas a drží se ho. 

To samé musíte udělat i vy. Najděte si prvek, který vás bude vystihovat. Držte se svého stylu psaní, protože to je cesta, kterou odlišíte svůj profil a nezapadne mezi stovkou dalších.

Vytvořte si svůj jedinečný způsob, který čtenáři poznají v prvních řádcích.

Se psaním je to stejné. Jsou typy lidí, kteří vystihnou jádro pudla v pár slovech. Na druhém pólu jsou psavci, kteří píšou texty dlouhé, ale mají pointu a donutí vás k zamyšlení. Oba si najdou své čtenáře.

Popusťte uzdu fantazii a najděte svůj styl, kterým přitáhnete zákazníky.

Pište neformálně, použijte nářečí, zkrátka buďte to vy. Nepasujte se do rolí, které vám nesedí. Zákazníci to brzy odhalí, protože vám bude chybět autenticita.

2. inspirace číhá na každém rohu

Inspirace je všude kolem nás. Jsou jí plné sociální sítě, internet, televize nebo podcasty. 

Velmi často mi inspirací bývají kamarádi nebo rodina. Poslouchejte, o čem mluví, co je trápí nebo naopak co jim přináší radost. Jejich emoce pak přeneste na papír.

Trávíte čas u Netflixu? Sledujte, jak mluví a jak se chovají jednotlivé postavy, protože inspiraci najdete i mezi seriály.

Knihy, které vám dodají odvahu

Restart kreativity od René Nekudy je perfektní, když potřebujete nabudit a najít nové úhly pohledu. Je to cvičebnice se spoustou praktických úkolů, která vás rozepíše. Žádná odpověď není špatně a velmi vás motivuje postupně zdolávat další úkoly a přemýšlet o textu trošku jinak.

Kraď jako umělec od Austina Kleona je knížka, kterou přečtete za 2 večery. Pomůže vám odhalit v čem jste jedineční a v čem spočívá vaše autenticita. Pořiďte si ji do své knihovny, protože to je přesně ten typ knížky, ke které se budete neustále vracet pro inspiraci.

Extra tip pro ty, kteří chtějí jít v hledání kreativity až na dřeň. Předplatné seriálu #okreativitě od Michelle Losekoot, který vychází každý měsíc na pickey.cz.

O psaní od Stephena Kinga. Stephen popisuje svoji cestu ke psaní a mě takhle knížka nejvíc pomohla v tom, jak pracovat s textem a jak do něj dostat správnou dávku emocí. Psaní vám musí hlavně přinášet hlavně radost. 

3. Nemusíte na to být sami

Cítíte se ztracení a zahlcení informacemi? Neztrácejte čas u náhodných videí na internetu, ale zeptejte se lidí kolem sebe a zákazníků, co se jim na vaší značce líbí. Pečlivě si zapisujte jejich postřehy a získáte cenný materiál, ze kterého můžete čerpat a nebudete tápat ve slepých uličkách.

Požádejte o pomoc odborníka, který vám pomůže hlas vaší značky najít. Společně vymyslíte, jak bude značka promlouvat k zákazníkům a najdete témata, která jsou atraktivní a přitáhnou jejich pozornost.

Požádejte o pomoc odborníka, který vám hlas značky pomůže najít. Metoda pokus – omyl nefunguje, je zdlouhavá a drahá.

Na trhu jsou desítky copywriterů, kteří tuhle „špinavou“ práci udělají za vás. Portál navolnenoze.cz sdružuje volnonožce z celé České republiky a vy si můžete vybírat z desítek profesionálů.

Dobrým pomocníkem je také Google nebo skupiny na Facebooku, kam můžete zaslat svoji poptávku.  Napsat můžete také mně a budeme tvořit obsah společně.

4. Změňte lokál

Stejně jako počítač i my potřebujeme restart. Zaklapněte notebook a dejte si pauzu. Nejsme roboti, ale jsme lidé. Psaní je kreativní a tvůrčí činnost, ve které se odráží naše nálada stejně jako únava po probdělé noci. 

Co dělám, když potřebuji probudit múzu?

  • cvičím jógu nebo se jdu projít
  • pustím si epizodu seriálu na Netflixu nebo HBO
  • vrhnu se do plánování dovolené
  • otevřu knížku, která mi už několik týdnů leží na nočním stolku
  • pustím si oblíbenou hudbu

Odpočinek je důležitou součástí tvůrčího procesu, protože nejlepší nápady přicházejí na místech, kde byste je nečekali.

Neházejte flintu do žita při prvním neúspěchu. Univerzální návod, který vás během krátké chvilky vystřelí mezi hvězdy neexistuje. I velkým značkám, jako je Apple trvalo desítky let, než si vybudovali mezinárodní prestiž. Inspirujte se, mějte oči dokořán a jakmile najdete svůj hlas, zůstaňte mu věrní.

Chcete víc inspirace? Podívejte se i na další články nebo se přihlaste k odběru newsletteru Lehký copy na konci stránky.

Chcete víc?

1x měsíčně vám pošlu newsletter Lehký copy, abyste uměli zkrotit svoje texty